sobota, 23 września 2023

[782] Ewa Skrzypczak - ' Dlaczego on mi to robi?'

 ***


Autor: Ewa Skrzypczak
Tytuł: Dlaczego on mi to robi?
Seria: -
Wydawnictwo: Znak JednymSłowem
Stron: 352

Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię zachowanie Twojego partnera? Gdzieś w głębi czujesz, że nie tak powinien wyglądać normalny, zdrowy związek? A może masz za sobą interwencję bliskich Ci osób, którzy próbowali wybadać sytuację między Tobą a Twoim mężczyzną? Jeżeli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Coraz częściej mówi się o toksycznych związkach. Trudno powiedzieć z czego to wynika - czy dopiero współcześnie u ludzi objawiają się tego rodzaju zachowania, czy po prostu wcześniej nie miało to swojej oficjalnej nazwy? Ta tematyka intrygowała mnie od zawsze. Jak zapewne część z Was, również i ja mam za sobą relację, którą dziś określiłabym jako toksyczną. Wtedy nie zdawałam sobie sprawy z tego, że pewne zachowania po prostu nie powinny się objawiać. Cóż, miłość jest ślepa, czyż nie?

Zazwyczaj nie sięgam po poradniki. Może wynika to z faktu, iż kilka razy poszukiwałam pomocy w różnych tematach właśnie w tym gatunku, a otrzymałam właściwie pogadankę, którą równie dobrze mogłabym odkopać z odmętów Internetu. Miałam poczucie, że poradniki zwyczajnie nie są dla mnie, bo nie znajduję w nich odpowiedzi na rodzące się w mojej głowie pytania. Tym razem jednak sięgnęłam po tę pozycję bez najmniejszych wymagań, i proszę - totalnie odpłynęłam. Dlaczego on mi to robi? jest fenomenalna.

W książce otrzymujemy kilka historii, wziętych z życia pewnych kobiet. Podczas lektury pierwsze, co przychodziło mi na myśl, to: "Jak można było tego wszystkiego nie widzieć? Nie zareagować od razu?". Później jednak naszła mnie refleksja, o której pisałam wyżej - miłość jest ślepa. Łudzimy się, że to, jak traktuje nas partner ulegnie zmianie. Potrzeba tylko czasu/lepszych okoliczności/ my musimy starać się bardziej/ musimy się zmienić. Nic bardziej mylnego. Chodzą po tym świecie osoby, które w manipulacji drugą stroną widzą wyłącznie korzyść dla siebie. Nie patrzą na to, jak mocno ranią swoje połówki - grunt, by zawsze była ich racja. By to oni czuli, że są panami w danej relacji. Do tej pory coś mnie ściska na samą myśl o kobietach, które przeszły tak wiele.

To nie tak, że po lekturze tej książki powinnyśmy odchodzić od swoich partnerów po każdej najmniejszej kłótni/ niezgodności w jakimś temacie. Trzeba się w nią wczytać, by nauczyć się rozróżniać pewne zachowania. Sporym ułatwieniem są mini testy, jakie autorka umieściła między kolejnymi historiami. Co więcej, czeka tam na Was także wiele przydatnych informacji czy definicji. 

Dlaczego on mi to robi? jest dla mnie sporym, pozytywnym zaskoczeniem. Pozwala (z głową!) rozróżnić, kiedy rzeczywiście może nam grozić związek z osobą toksyczną, a kiedy coś można uznać za naturalne. Do tego czyta się ją niezwykle szybko, a całość napisana jest bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu nie gubimy się w ogromie definicji. Zdecydowanie polecam każdemu, kto chce odzyskać spokój ducha.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak JednymSłowem!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku !
Jeżeli już straciłeś te kilka minut na wejście na mój blog i przeczytanie chociaż kilku linijek recenzji, to proszę, daj o sobie znać w komentarzu ;)
Miło się czyta czyjeś opinie :-*