środa, 16 maja 2012

[021] Maggie Stiefvater- 'Ukojenie'

Jędrzej, odpowiedzi lakoniczne bo ze mnie taka tajemnicza niewiasta jest ... ; )
Ma ktoś kontakt ze Znakiem ?

***

Autor : Maggie Stiefvater
Tytuł : Ukojenie
Seria : trylogia 'Drżenie'
Wydawnictwo : Wilga
Stron : 513


Samuel, pozostawiony przez ukochaną Grace samemu sobie błąka się po miasteczku w oczekiwaniu na jakikolwiek znak od dziewczyny, która zarażona wilczym wirusem żyje ukryta gdzieś w lesie wraz z całą sforą. Chwilowe powroty do ludzkiego ciała nie sprzyjają chęci powrotu do normalnego życia, do rodziny, szkoły i przede wszystkim Sama. 
Niebezpieczeństwo jest coraz bliżej; w lesie czyha śnieżnobiała wilczyca, wyrzucona poza stado, gotowa zemścić się na każdej istocie- niezależnie od tego, czy to człowiek czy wilk. A Culpeper nie zamierza być litościwym dla 'zabójców' jego syna ...

Okładka mnie zawiodła; nie wiem dlaczego, ale popsuła całe moje wyobrażenie o Samie. W dodatku te stonowane kolory ... Tytuł jak zawsze adekwatny do treści, podkreślony krwistoczerwonym kolorem. Potem wilk, a w oddali ludzie.

Główną bohaterską parą jest oczywiście Sam i Grace; jak pamiętamy, cała historia z wilczym wirusem zaczęła się od chłopaka, więc cały pierwszy tom poświęcony był jego walce z przekleństwem. W drugim wszystko toczyło się swoim rytmem, dopóki wirus nie obudził się w żyłach Grace, jednak to zdarzyło się dopiero końcem drugiej części. Natomiast w ostatniej części trylogii to Samuel musi przyzwyczaić się do myśli, że jego ukochana zmienia się wraz z ochłodzeniem. Przynajmniej już wie, jak czuła się Grace czekając na niego. Parę wciąż łączy silne uczucie, jest wręcz sielankowo, dopóki oczywiście nie wykwitnie jakiś nowy problem. Ważną postacią jest Isabel Culpeper, bardzo popularna i wpływowa, a przede wszystkim bogata dziewczyna. Wspólnym ogniwem łączącym ją z tajemnicą zakochanych jest to, iż jej brat zmarł w wyniku próby przywrócenia mu ludzkiej postaci. Od tamtej pory dziewczyna stara się pomóc najlepiej, jak tylko potrafi; to ona pierwsza poinformowała ich o planie wyzabijania wszystkich wilków. Mimo chłodnej powłoczki Isabel kryje w sobie gorące serce, gotowe pokochać. Cole, wokalista popularnego na całym świecie zespołu NARKOTIKA w ostatniej części również dostaje większą rolę- prowadzi badania nad wirusem, chce znaleźć antidotum. 

Szczerze powiedziawszy ta część chyba podobała mi się najmniej; co prawda w niektórych bohaterach zaszła pewna zmiana, jedni zmieniają się w wilki a drudzy pozostają ludźmi, jednak nie do końca tego oczekiwałam. Całą kompozycję ratuje zakończenie, które czytelnikowi nie mówi praktycznie nic- aż zdawałoby się, że to nie koniec naszej przygody z Samem, Grace,Isabel i Cole'm. 

Polecam każdemu, kto zapoznał się już z poprzednimi tomami, gustuje w nienormalnej miłości i lubi wilki ; )

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Wilga