czwartek, 26 stycznia 2017

[348] Małgorzata Saramonowicz- 'Xięgi Nefasa. W zaświatach.'

Ferie <3

***

Autor : Małgorzata Saramonowicz
Tytuł : Xięgi Nefasa. W zaświatach.
Seria : Xięgi Nefasa/ t.2
Wydawnictwo : Znak
Stron : 480

Trygław połączył losy trójki dzieci- Władysława, Alby oraz Jaksy, nad których bezpieczeństwem i życiem trzyma pieczę Nefas. Owładnięty pragnieniem odzyskania ukochanej Rangdy, rusza po jej duszę do Nawii, krainy zmarłych. Podróż, trwająca w świecie duchów zaledwie kilka dni, dla świata żywych stanowiła kilkuletnią nieobecność Nefasa. Na jego powrót czeka książę Zbigniew, ogarnięty żądzą zemsty za uwiedzenie jego żony, Adelajdy...

Na kolejny tom przygód Nefasa czekałam z niecierpliwością i oto wreszcie, z zadowoleniem, mogę rzec- dostałam, przeczytałam, nie zawiodłam się. Warto było czekać.

Panią Saramonowicz podziwiam za talent w tworzeniu postaci. Kronikarz Nefas jest tak sprytnym człowiekiem, że aż ciężko sobie to wyobrazić. Z drugiej jednak strony, gdyby nie jego niewątpliwy talent, Bolesław Krzywousty wielokrotnie znajdowałby się w ogromnych tarapatach. I straciłby o wiele więcej ludzi. Jednak Nefas, tak bardzo oddany Polsce, niejednokrotnie sam zapętla się w swoich rozwiązaniach. Niektórzy powiedzieliby, że sam kręci stryczek na własną szyję. Ale jednak zawsze wychodzi cało.

Uwielbiam Xięgi Nefasa; gdyby szkolne podręczniki do historii były pisane w taki sposób, ów przedmiot mógłby stać się ulubieńcem wielu uczniów. Niestety, edukacja daje nam tylko nieciekawie przedstawione, suche fakty. Ale od czego jest literatura, prawda?

Pozytywnym aspektem tej książki jest nie tylko ciekawe przedstawienie dziejów Polski (oczywiście, pamiętajcie- to fikcja), ale również wierzenia w dawnych bogów, magia. Chyba to intrygowało mnie bardziej niż krwawe rozboje. Bez tych magicznych dodatków czuję, że książka dużo straciłaby na zainteresowaniu. 

Zakończenie mogę określić swobodnie jako wisienkę na torcie. Pani Saramowicz zostawiła czytelnika w niepewności, którą rozwieje dopiero kolejny tom. I ciągle tylko zadaję sobie pytanie- czy Nefas postąpi zgodnie z sumieniem, czy sercem?

Kto jeszcze nie zna serii Xięgi Nefasa, a lubi połączenie historii z magią i rozlewem krwi, ten koniecznie musi po nią sięgnąć!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Znak!