wtorek, 20 maja 2014

[146] Adrian Bednarek- ' Pamiętnik diabła '

Sesja się zbliża ! ;c

***


Autor : Adrian Bednarek
Tytuł : Pamiętnik diabła
Seria : -
Wydawnictwo : Novaeres
Stron : 440

Tam, w tym domu naprzeciw; albo nie, może nawet na drugim końcu miasta. A może w mieszkaniu obok ? 
Nie wiemy, kiedy dopadnie nas Śmierć, kiedy okrutna wyciągnie po nas swoje kościste łapska. Nie wiemy, pod jaką postacią ukryje się, by nas powitać...
... Dlatego nikt nie powiedziałby, że to właśnie on mógłby stać za morderstwami młodych i atrakcyjnych brunetek. On, młody, przystojny i bogaty- mający całe życie przed sobą, w dodatku życie na wysokim poziomie. 
A teraz Jakub Sobiański zaprasza nas do swojego umysłu- umysłu opętanego żądzą mordu. Odważysz się ?

Hmm... Mam takie swoje zboczenie, że nim przeczytam opis z tyłu, wolę chwilę popatrzeć na okładkę i zgadywać, o czym dana powieść może być. Na widok frontu Pamiętnika diabła pierwszym odruchem był... uśmiech. Ta diabelska postać wydaje się być całkowicie oderwaną od rzeczywistości. Patrząc na całą tę scenerię myślałam, że to kolejna erotyczna powieść dla kobiet, tylko... pisana przez faceta. Cóż- pomyliłam się. I to bardzo, bo zamiast erotyku dostałam coś, na co od dawna polowałam. Czy to był jednak strzał w dziesiątkę ?

Kuba jest uosobieniem tego, czego każda matka pragnie dla swojej córki- przystojny, inteligentny, bogaty, samodzielny... i tak można by jego zalety wymieniać bez końca. Niestety, pod piękną fasadą niekoniecznie kryje się cudowne wnętrze...

Może trochę zaspoileruję, ale nie mogę się powstrzymać- już od jakiegoś czasu polowałam na książkę, w której to morderca uzewnętrzniałby się przed Czytelnikiem, krok po kroku opisując działania, swój motyw. Pamiętnik diabła to właśnie taka pozycja- dostajemy motyw, zarys działań, wszystko opisane bardzo skrupulatnie. Nie wiem czemu, ale mam takie głupie przeświadczenie, że seryjni mordercy zarezerwowani są dla zupełnie innego świata, innych państw- seryjny morderca ? Tu, u nas ? I to jeszcze... w Krakowie ? To trochę stereotypowe myślenie, spychające Polskę gdzieś na koniec, wiem- tak to jednak ze mną jest. 
Przede wszystkim podobała mi się ta skrupulatność Autora- każda sprawa musiała być dopięta na ostatni guzik, w końcu Jakub nie chciał przenosić się z obszernego penthouse'a do ciasnej celi więziennej. Żył normalnie, a pod jego skórą czaił się demon, budzący się w najmniej oczekiwanym momencie. Mimo tego Sobiański nie pozwalał sobie na ani jeden błąd, chłodno kalkulując i planując kolejne kroki- w pewien sposób ujarzmił własną 'namiętność'. Dzięki Bogu- jego motyw także zostaje wytłumaczony, tego Wam jednak nie zdradzę ;) Inaczej mogłabym się głowić i głowić, dlaczego  właśnie brunetki ? 

Jak już pisałam, Pamiętnik diabła ma zalety, ale jest w nim też coś takiego, że momentami to całe planowanie Rzeźnika Niewiniątek ( 'robocza' ksywka Kuby ) robi się strasznie monotonne, nużące, aż nie chce się przewracać kolejnej strony. Nie wiem, czy książka miała trzymać w napięciu, bo jeśli tak- to troszkę nie wyszło. Z drugiej strony czego się spodziewać, skoro patrzymy na świat oczami mordercy, a co za tym idzie- znamy każdy jego krok. Trudno nas chyba w takiej sytuacji zaskoczyć, prawda ?

Reasumując- nie jest źle, przeczytać się da, ba- jest ciekawie i choć w połowie można się przekonać, co siedzi w głowie morderców.

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Novaeres !