niedziela, 10 listopada 2013

[103] Wera Gorczyńska- ' Dlaczego nie poczekałaś ? ' + ZAPOWIEDŹ !

Oli [*]
Tylko tyle mogę już dla Ciebie zrobić.

***
Zaczynam od zapowiedzi "Domu Tajemnic":

Jak dowiadujemy się od wydawnictwa Znak Emotikon :

"Książka "Dom Tajemnic" to światowy bestseller polecany przez J.K.Rowling. Polskim jej ambasadorem został Piotr Fronczewski, doskonale Państwu znany jako głos Harry'ego Pottera. Książka została wydana w pieknym, złoconym wydaniu. "

Informacje ze strony wydawnictwa :

 Eleanor, Kordelia i Brendan razem z rodzicami przeprowadzają się do wielkiego domu, który należał kiedyś do tajemniczego pisarza, Denvera Kristoffa. Po niezapowiedzianej wizycie jego córki, niepokojącej staruszki, rodzeństwo trafia do groźnego świata, w którym czyhają na nich olbrzymy, piraci, Wichrowa Wiedźma i Król Burz. Jaką tajemnicę kryje historia ich własnej rodziny? Czy rodzeństwu uda się w końcu odnaleźć drogę do domu?

Początek nowej przygodowej serii!

Linki :


***

Autor : Wera Gorczyńska
Tytuł : Dlaczego nie poczekałaś ?
Seria : -
Wydawnictwo : Prószyński i S-ka
Stron : 204
Półka : Od wydawnictwa

Ile razy po kłótni z rodzicami odgrażałaś/-eś się, że uciekniesz z domu i zaczniesz własne, dorosłe życie z dala od rodziny ? A ile razy żałowałaś/-eś wypowiedzianych  słów, których nie da się cofnąć... ?
Bohaterka książki Wery Gorczyńskiej nie rozumiała własnej matki i nigdy nie chciała jej zrozumieć- uważała ją za starą wariatkę, bez pamięci zakochaną w alkoholu. To i liczne kłótnie przesądziły o przyszłości dziewczyny, która w wieku 16 lat uciekła z domu i postanowiła sama pokierować swoim życiem. Z matką spotkała się po raz kolejny dopiero na pogrzebie; porządkując pozostałe po zmarłej rzeczy odnalazła pamiętniki kobiety. Przerzucając kolejne strony poznawała rodzicielkę z zupełnie innej strony, odkrywając jej mroczne tajemnice... Czy zapiski zmarłej pomogą jej córce w odnalezieniu właściwej drogi życia ?

Więc przybądź, mój wstydzie i spal mnie.
Front bardzo mi się podoba; niby taki normalny- zapłakana, paląca papierosa kobieta- ale jest w nim coś takiego, co przyciąga. Tytuł... jest wyrzutem. Tak po prostu. 

Życie jest za krótkie na to, by wdawać się w bezsensowne spory, chować w sobie niepotrzebną urazę czy z czystej złośliwości żyć na przekór innym. Nie wiem, czy wy też tak macie, ale za każdym razem, gdy idę na pogrzeb robię własny, prywatny rachunek sumienia; na tym się nie kończy, bowiem składam sobie obietnicę poprawy- czy to stosunków z niektórymi ludźmi, czy samej siebie. I za każdym razem uświadamiam sobie to, o czym już wspomniałam- życie jest tak krótkie, ulotne, przesypuje się nam przez palce... Dlaczego nie poczekałaś ? to utwór, który podkreśla, jak wiele możemy stracić, zamykając się w skorupce złości. Główna bohaterka lata temu pokłóciła się z matką i nigdy nie było jej dane powiedzieć "przepraszam". Nie znała powodów, dla których matka topiła smutki w alkoholu, ale też nie starała się ich poznać, zrozumieć i wyciągnąć pomocną dłoń. Żyły obok siebie, nie dla siebie; jak dwie wyspy.
Mimo niewielkiej objętości książka zahacza o wiele tematów- o wspomniany alkoholizm, chorobę, wyścig szczurów, a nawet... prostytucję.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka !

www.proszynski.pl