niedziela, 5 lutego 2012

[009] Anne Rice- 'Kuszenie'

          Zna ktoś jakieś ciekawe strony z szablonami ? ;)
Na rozgrzewkę w zimny, aczkolwiek słoneczny dzionek :
Black Veil Brides- 'Rebel Love Song'

***

Autor : Anne Rice
Tytuł : Kuszenie
Seria : Czas Aniołów
Wydawnictwo : Otwarte
Stron : 222

Lucky Szczwany Lis, "zmarły" dla środowiska przestępczego i znany już tylko jako normalny obywatel o danych Toby O'Dare ma przed sobą najważniejsze w swej misji odkupieńczej zadanie- spotkanie z dawną ukochaną i owocem ich miłości, małym Toby'm, których pozostawił w przeszłości zamkniętej na klucz. 
W międzyczasie w świecie Aniołów dochodzi do kolejnego zakłócenia przeszłości- sławny żydowski lekarz zostaje posądzony o rzucenie uroku na jednego z królewskich synów. Toby po raz kolejny musi zapomnieć o swych ludzkich problemach, by z duchową pomocą Malachiasza nieść pomoc tym, których imię zostało niesłusznie oczernione.

Życie człowieka nawróconego nie jest łatwe, ale kto powiedział,  że ma takie być ?

Kolejna część i kolejna pobudzająca wyobraźnię historia ! Bardzo spodobał mi się sposób, w jaki Pani Rice przedstawiła głównego bohatera- inteligentny, wrażliwy i diabelnie sprytny mężczyzna każdego dnia wciąż na nowo walczy o swoje odkupienie. Nie spoczął na laurach tylko dlatego, że udało mu się pomóc kilku osobom z przeszłości; każdy dzień to dla niego nowe wyzwanie- wszelkimi sposobami stara się panować nad owładniającym jego ciało pożądaniem, które "uaktywnia" się gdy tylko bohater znajduje się w towarzystwie ukochanej kobiety. Ponadto musi znaleźć inne rozwiązanie niż robienie użytku z własnych pięści na każdy najmniejszy przejaw agresji kierowany ku niemu. Ze straceńca Toby stał się osobą pełną nadziei na lepszą przyszłość- przyszłość w Niebie.
Szczerze powiedziawszy lekko nużyły mnie fragmenty z obecnego życia Pana O'Dare'a, jego wzniosłe mowy kierowane do synka, czy też wewnętrzne refleksje. Nie to, żebym była przeciwna jego stylowi życia, tylko... hmm... czasem chrześcijanin, który nie obnosi się ze swoją wiarą jest bardziej szczerym wyznawcą Boga niż ten, który ma wiele do powiedzenia o Stwórcy, ale tylko przed tłumami ludzi. 
Historia, w którą tym razem zatopił się nasz bohater była czymś spotykanym w realnym świecie; mowa tu o kwestii żydowskiej. Każdy z nas wie, jak wyglądało życie Żydów kilkadziesiąt lat temu, gdy u panowania był Hitler- masowe mordy, więzienie w getcie, głód; tak wtedy wyglądała ich rzeczywistość. "Kuszenie" nie traktuje oczywiście o wydarzeniach za czasów hitlerowskich, choć łatwo zauważyć, że Aryjczycy równie nieufnie traktowali społeczeństwo żydowskie. Przykładem może być przymus noszenia na piersi żółtej łatki, która ukazywała odrębność Żydów właśnie od rasy aryjskiej. I to w oskarżenie Żyda bardziej wierzono, choć było ono postawione niesłusznie, bez jakichkolwiek dowodów. Poza tym w owych czasach był jeden dzień w roku, kiedy Żydzi i ich domostwa zostawali obrzuceni kamieniami za zabójstwo Jezusa. Było to jednak bardziej jak tradycja niż prawdziwy zamach na życie. 
W powieści wreszcie obudziła się także zła strona, bowiem na scenę wchodzą demony, a konkretniej jeden demon i imieniu Ankanoc, który za punkt honoru ma ściągnięcie Toby'ego z powrotem na drogę zła i występku, namawiając mężczyznę do porzucenia anielskiej teorii, jakoby Bóg naprawdę istniał.
Cóż więcej mogę dodać ? Po prostu polecam ;)

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Otwarte =)